ایده کادو, دسته‌بندی نشده, سورپرایز, کادو

حقایق جالب در مورد ولنتاین

حقایق جالب در مورد ولنتاین

حقایق جالب در مورد ولنتاین

   این روز یکی از روزهای مهم در تقویم تجاری جهان است. اما در پشت جنبه‌های تجاری روز ولنتاین تاریخچهٔ جالبی وجود دارد که به دوران روم باستان می‌رسد. ولنتاین اگرچه ریشه در فرهنگ مسیحی دارد، اما در دهه‌های اخیر در بیشتر کشورهای جهان رایج یافته است. روز ولنتاین یا روز قدیس ولنتاین، هر سال در چهاردهم ماه فوریه جشن گرفته می‌شود. در این مقاله حقایق جالب در مورد ولنتاین را برای شما قرار است شرح دهیم.

   گمان بر این است که ریشه در جشن‌های رومی‌ها داشته باشد. گفته شده اولین روز ولنتاین در سال ۴۹۶ میلادی بوده است. این روز نام خود را از قدیس (یا قدیسان) مشهوری گرفته است که داستان‌های گوناگونی در مورد او وجود دارد. این روزی است که مردم علاقه و مهر خود را به فرد یا افراد دیگر با دادن کارت، گل، شکلات یا پیام‌هایی عاشقانه و مهر‌آمیز نشان می‌دهند.

رومی ها و ولنتاین :

   رومی‌ها در نیمهٔ ماه فوریه جشنی داشتند به نام لوپرکالیا که برای آنها به طور رسمی شروع بهار بود. روز ولنتاین مصادف با روزی در سال است که به عشق و باروری مربوط است. این روز در روم باستان و شهر آتن قدیم روز ازدواج خجستهٔ زئوس با هرا و هم‌‌چنین جشن بزرگداشت لوپرکوس خدای باروری بود. کاهنان و روحانیان لوپرکوس مراسم تطهیر خاصی اجرا می‌کردند .در این مراسم بز‌ها را در راه خدا قربانی می‌کردند و پس از نوشیدن شراب، در خیابان‌های روم می‌دویدند و پوست بز‌ها را در دست می‌گرفتند و آن را بر هرکس که می‌دیدند می‌زدند.این مراسم با هجوم انبوهی از زنان جوان ادامه پیدا می‌کرد که به خیابان‌ها می‌ریختند. چون باور داشتند اگر این پوست به آنها بخورد، توان باروری آنها افزایش پیدا خواهد کرد و زایمان‌های راحت‌تری خواهند داشت. تردید‌ها و گمانه‌هایی در مورد تاریخ دقیق اجرای این مراسم وجود دارد.

   رسم این بوده است که در این مراسم پسران نام دخترانی را از جعبه‌ای بیرون می‌آوردند. آنها در طول مراسم و جشن، دوستان یکدیگر می‌ماندند و گاهی هم کارشان به ازدواج می‌کشید. بعد‌ها کلیسا خواست این جشن و مراسم را به صورت جشنی مسیحی در آورد و از این رو تصمیم گرفت تا با استفاده از آن یادی هم از قدیس ولنتاین بکند. بعضی تاریخ‌نگاران معتقدند که در پایان قرن پنجم، پاپ ژلازیوس اول در تلاش برای اصلاح این جشن باستانی رومیان و مسیحی کردن آن ۱۴ فوریه را روز ولنتاین نامید. کم‌کم، مردم نام قدیس ولنتاین را برای بیان احساس خود نسبت به کسانی که دوست می‌دارند و عاشق هستند، استفاده کردند.

حقایق جالب در مورد ولنتاین :

حقایق جالب در مورد ولنتاین

 

1. مشهورترین نظریه درباره اصالت روز ولنتاین این است که امپراطور کلادیوس دوم نمی خواست که مردان رومی در زمان جنگ ازدواج کنند. ولنتاین با این خواسته مخالفت کرد و پنهانی کسانی را عقد کرد. در نتیجه، ولنتاین به زندان انداخته شد و اعدام شد. هنگامی که در زندان بود به دختر هم بندی اش نامه ای نوشت و امضا کرد، از طرف ولنتاین.

2. ۲۲۰٫۰۰۰ تنها متوسطی از تعداد خواستگاری هایی است که هرساله در روز ولنتاین انجام می شود.

3. بر اساس آمار و ارقام، حدود ۳ درصد از مالکان حیوانات خانگی، به حیوانات خود هدیه می دهند.

4.  حدود ۱ بیلیون کارت ولنتاین هر ساله بین کسانی که به یکدیگر عشق می ورزند مبادله می شود. این باعث می شود که این فصل از سال به دومین فصلی تبدیل شود که در آن برای هم کارت ارسال می کنند.

5. در فنلاند روز ولنتاین Ystävänpäivä نام دارد، که ترجمه آن روز دوست است. در این روز بیشتر به یاد رفقا هستند تا عشاق.

6. در قرون وسطی، مردان و زنان جوان نام خود را توی یک کاسه می انداختند تا ببینند زوج آن ها کیست. آن ها این نام را برای یک هفته روی آستینشان سوزن می زدند تا همه آن را ببینند. این در واقع بسط همان جمله است که می گوید: «قلبتان را روی آستینتان بپوشید».

7. در سال ۱۵۳۷، هنری هفتم پادشاه انگلستان رسما چهاردهم فوریه را روز ولنتاین معرفی کرد.

8. در سال ۱۸۸۰ پزشکان به بیماران خود توصیه می کردند برای التیام درد و رنج ناشی از عشق از دست رفته شان شکلات بخورند!

9. ریچارد کاد بری، اولین جعبه شکلات را برای این روز تعطیل در اواخر دهه ۱۸۸۰ تولید کرد.

10. بیش از ۳۵ میلیون جعبه های قلبی شکل از شکلات فروخته شدند.

11. ۷۳  درصد از افرادی که در این روز گل می خرند مردانند، در حالی که ۲۷ درصد از آنان زنند.

12.  ۱۵ درصد از زنان ایالات متحده در روز ولنتاین برای خودشان گل می فرستند!

13. در ایالات متحده در این روز بیش از ۱ میلیارد دلار صرف خرید شکلات می شود.

14. بیش از ۵۰ درصد از کارت های این روز پیش از این تعطیلات خریداری می شوند، و باعث می شوند همه برای فرا رسیدن این روز عجله داشته باشند

15. رزهای قرمز گل های عشق می باشند چرا که رنگ قرمز نشانه احساسات قوی و رومانتیک است.

16. ۱۸۹میلیون ساقه گل رز در ایالات متحده در این روز به فروش می رسد.

17. معلمان نیز از جانب بچه ها، مادران، همسران، برای روز ولنتاین کارت تبریک دریافت می کنند.

18. هر روز ولنتاین، شهری ایتالیایی به نام رونا، که در آن عشاقِ شکسپیر به نام های رومئو و جولیت زندگی می کردند، ۱۰۰۰ نامه دریافت می کند که به نام جولیت فرستاده شده است.

19.اولین نامه ولنتاین در قرن 15 فرستاده شد. طبق گزارش ها، قدیمی ترین رکورد ارسال نامه ولنتاین، شعری بود که توسط یک دوک قرون وسطایی فرانسوی به نام چارلز برای همسرش در سال 1415 سروده شد. چارلز این یادداشت شیرین را در زمانی که در برج لندن زندانی بود، برای معشوق خود نوشت. فقط 21 سالش بود و یکی از سطرهای شعر این بود “من از عشق خسته شده ام، ولنتاین مهربان من.” 

20. بیش از 8 میلیارد آبنبات با نوشته حک شده هر سال ساخته می شود.
و شرکت Necco که سازنده آبنبات است باید درست چند روز بعد از 14 فوریه شروع به ساخت آنها کند تا برای روز ولنتاین بعدی به اندازه کافی وقت داشته باشد. این تقریباً 100000 پوند در روز است! هر جعبه تقریباً 45 آبنبات داردکه روی هر کدام عبارت های مختلفی از جمله “عشق واقعی”، “مرا در آغوش بگیر” و … نوشته شده.

بازدیدها: 34

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.