بازی فکری

ایده بازی‌های گروهی

بازی فقط مخصوص بچه‌ها نیست. بازی‌های ‌گروهی هیجان انگیز و مفرح می‌توانند بهترین گزینه برای سپری کردن اوقات در مهمانی‌ها و دورهمی‌ های دوستانه و خانوادگی باشد. اما انتخاب یک بازی گروهی مناسب ممکن است آسان نباشد. بسته به تعداد افراد، سن و علاقه‌ به فعالیت‌های فیزیکی گزینه‌های مختلفی دارید.تو این مقاله  بازی گروهی مختلف را که مناسب مهمانی‌ها و دورهمی‌ های دوستانه و خانوادگی هستند به شما معرفی میکنیم:

 

1_ نخند

به صورت دایره کنار هم قرار بگیرید. هر بازیکن به نوبت، در حالی که به چهره‌ ی فرد کنار دستی خود نگاه می‌کند، باید بخندد و سعی کند که او را بخنداند. هرکس که بخندد، بازنده محسوب می‌شود و کسی که تا پایان هر دور از بازی نخندد، برنده‌ این بازی گروهی ساده و جالب است.

 

2_ منجمد شو

از یک نفر بخواهید در یک مکان به شکل یک مجسمه با شکلکی خاص بایستد. بقیه اعضا گروه باید بلافاصله تشخیص دهند که مجسمه کیست و در همان‌جایی که هستند، مانند او مجسمه شوند. بخش جالب این بازی گروهی شکلک‌ های خنده‌داری است که مهمان‌ها به خود می‌گیرند.

 

3_ مشاعره

مشاعره هم از آن بازی‌های نوستاژیک است. یک بازی گروهی خانوادگی یا دوستانه که در هر جمعی می‌توانید آن را بازی کنید، فقط کافی است کمی ذوق شعر داشته باشید. اگر هم خیلی اهل شعر نیستید یا حافظه خوبی برای به‌خاطر سپردن اشعار ندارید، می‌توانید شعر را با اسم جایگزین کنید: اسم خاص، اسم پسرانه یا دخترانه، اسم شهر یا کشور و جایگزین‌ های متنوع دیگر.

 

4_ دمشو بگیر

یک بازی گروهی مفرح دیگر، به گروه‌های سه نفره تقسیم شوید. اعضای هر گروه به ترتیب قد و پشت سرهم، به‌طوری‌ که بلند قدترین فرد در ابتدای صف باشد، قرار بگیرند. یک تکه پارچه را به‌عنوان دم به کمر نفر آخر در هر تیم، یعنی کوتاه‌ قدترین عضو، ببندید. هر تیم باید سعی کند که دم تیم‌های دیگر را گرفته و بکشد. تیمی که بیشترین دم را جمع کند، برنده است.

 

5_ مافیا

افراد در این بازی گروهی به دو دسته اصلی مافیا (یا دزدها) و شهروندان تقسیم می‌شوند. بسته به تعداد افراد، شهروندان نقش‌های مختلفی شامل پلیس و پزشک می‌گیرند. در آغاز بازی یک نفر به عنوان حاکم یا کدخدا انتخاب می‌شود. با پخش کردن کارت‌ها بین افراد نقش‌ها مشخص می‌شود. کسی نباید نقش خود را فاش کند.

سپس کدخدا اعلام می‌کند که شب شده و همه باید چشم‌ها را ببندند. با اعلام کدخدا مافیا چشم‌ها را باز می‌کنند، یکدیگر را می‌شناسند، تصمیم به حذف یکی از شهروندان می‌گیرند و به خواب می‌روند. همه این‌ها را با زبان اشاره و بدون اینکه شهروندان متوجه شوند، انجام می‌دهند. با اعلام کدخدا روز می‌شود. در هر روز شرکت‌کنندگان باید با بررسی سرنخ‌ها و واکنش‌های افراد یکدیگر را قانع کنند که اعضای مافیا را شناسایی کرده‌اند و برای حذف آنها به توافق برسند. در این بین اعضای مافیا هم با در پوست شهروند هدف خود را پیش می‌برند! بازی تا جایی ادامه دارد که یکی از دو گروه مافیا یا شهروندان برنده شوند.

 

6_ دبرنا

یکی دیگر از بازی های دورهمی هیجان‌انگیز دبرنا است. این بازی گروهی دارای تعدادی کارت است که اعداد بین ۱ تا ۹۹ در خانه‌های مختلف روی آنها نوشته شده است. یک کیسه سفید هم دارد که مهره‌هایی با اعداد ۱ تا ۹۹ روی آنها نقش بسته است. بسته به تعداد افراد هر نفر تعداد مشخصی کارت می‌گیرد. یک نفر هم کیسه را می‌گیرد و مسئول درآوردن مهره‌ها و خواندن عدد آنها می‌شود. پیش از شروع بازی باید یکی دو مشت لوبیا بیاورید و بین افراد پخش کنید.

حالا دارنده کیسه شروع به درآوردن مهره‌ها و خواندن اعداد می‌کند. هر فردی که آن عدد را در کارت‌ هایش داشت، جای آن را با لوبیا پر می‌کند. در پایان کسی که زودتر از دیگران یک ردیف از اعداد را پر کرد، با گفتن دبرنا برنده شدنش را اعلام می‌کند. می‌توانید به جای یک ردیف، پر کردن کامل یک یا چند کارت را برای برنده شدن تعیین کنید.

 

7_جعبه رو خالی کن

یک سبد کم‌ عمق و سبک آماده کنید و تعدادی توپ داخل آن بریزید. سبد را به یک کمربند وصل کنید. شرکت‌کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید.

بازیکنان هرتیم باید به ترتیب کمربند را ببندند و با تکان دادن کمر، توپ‌ها را به بیرون از سبد هدایت کنند. در طول بازی استفاده از دست و خم‌شدن غیرمجاز است. هر بازیکن بعد از خالی کردن سبد باید توپ‌ها را داخل سبد قرار دهد و سبد را به هم‌تیمی خود بدهد تا او دوباره این کار را تکرار کند. تیمی که زودتر بازی را تمام کند، برنده است.

 

8_ اسم‌فامیل

هریک از افراد یک کاغذ و خودکار آماده می‌کند و نام دسته‌های مختلف از اسم و فامیل گرفته تا غذا و شهر را به صورت عمودی در سمت راست برگه‌ خود می‌نویسد. سپس به‌طور تصادفی حرفی از حروف الفبا انتخاب می‌شود. افراد باید برای هر یک از دسته‌ها، یک نمونه بنویسند که حرف اول آن مساوی با حرف مورد‌ نظر باشد. کسی که زودتر ستون را پر کند برنده است. می‌توانید عنوان‌ هایی مانند حیوانات، نام گل، تیم‌های ورزشی، اسم دختر یا پسر، شخصیت‌های کارتونی، اسم ترانه، فیلم یا برنامه‌های تلویزیونی، اسم میوه‌ها و سبزیجات را هم به لیست اضافه کنید.

 

9_ صید شیرینی

مهمانان را به دو یا چند تیم ۸ تا ۱۰ نفره تقسیم کنید. مقدار زیادی شکلات بسته‌بندی‌شده را داخل یک کاسه‌ ی بزرگ بریزید. اعضای هرتیم باید به ترتیب با کمک وسیله‌ای مثل یک قاشق کوچک که در دهان شان قرار دارد، شکلات‌ ها را از داخل کاسه‌ ی اصلی برداشته و به سبد تیم خودشان منتقل کنند. در نهایت، تیمی که بیشترین تعداد شکلات را در سبدش داشته باشد، برنده بازی  است.

 

10_ ترکاندن بادکنک

افراد را به دوتیم تقسیم کنید. برای هر تیم، یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. بادکنک‌ها را به پای بازیکنان ببندید. اعضای هر تیم باید سعی کنند تا بادکنک‌های تیم دیگر را بترکانند و از ترکیدن بادکنکی که به پای خودشان بسته شده، جلوگیری کنند. هرکس که بادکنکش بترکد، از بازی خارج می‌شود. در نهایت، تیمی که بیشتر اعضای آن باخته باشند، بازنده است. این بازی را می‌توانید به صورت دونفره نیز انجام دهید.

 

11_ اولون سرزمین ذهن زیبا 

حکایتِ اَولون، حکایت وفاداری محرمانه است. بازیکنان، یا یاران و خدمتگزاران وفادار آرتور هستند و برای لشگر نیکی می‌جنگند یا سرسپردگان مور درد و سپاهیان پلیدی‌ اَند. نیکی، با موفقیت در 3 مأموریت (مأموریت‌هایی در جست‌وجوی آرتور)، به پیروزی خواهد رسید و پلیدی، در صورتی به پیروزی خواهد رسید که 3 مأموریت به شکست بینجامند! سپاه شر همچنین با کشتن مرلین در پایان بازی یا در صورتی که هیچ گروهی برای انجام مأموریت تشکیل نشود نیز پیروز خواهد شد! بازیکنان، در هر لحظه از بازی، می‌توانند ادعاهای مختلفی داشته باشند. بحث و گفت‌وگو، فریبکاری، اتهام وارد کردن و استنتاج منطقی، همه و همه به یک اندازه، در پیروزی خیر یا به قدرت رسیدن شر اهمیت دارند. رزیستنس اَولون نبرد نهایی خیر و شر برای در دست گرفتن کنترل تمدن… “آرتور” نماد آینده‌ی بریتانیاست؛ امید رفاه و سربلندی… اما در میان جنگجویان وفادار او، جاسوسان کارکشته‌ی “مور درد” نیز حضور دارند… این موجودات شرور اگرچه کم‌ تعداد هستند ولی اطلاعات زیادی دارند و از وجود یکدیگر نیز باخبراند… در حالی‌ که فقط یکی‌ از افراد “آرتور” از وجود آن‌ها آگاه است.

12_ حدس بزن کیه

اسم هر افراد را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذها را تا زده و درون یک جعبه بریزید. هر کس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او، شخص موردنظر را شناسایی کنند. این بازی را می‌توانید به صورت بازی گروهی نیز انجام دهید.

 

13_آرتیست قلابی

بازی آرتیست قلابی در سبک نقش مخفی و استنتاجی اما با تم بسیار متفاوت و جذاب است و در عین حال یادگیری سریع و ساده دارد و لحظات جالب و سر شار از خنده را برای شما فراهم می‌کند.

بازی فکری آرتیست قلابی یک بازی استنتاجی با آرت زیباست که حدودا 20 دقیقه طول می‌کشه و برای بالای 8 سال طراحی شده و 5 تا 10 نفر می‌توانند این بازی را انجام دهند . این بازی گروهی در سبک نقش مخفی است اما این‌بار در بین هنرمندان .

یک آرتیست قلابی در میان آرتیست های واقعی مخفی شده است. همه بازیکنان باهم یک موضوع را نقاشی می‌کنند. اما فقط یک آرتیست قلابی که نمی‌داند موضوع نقاشی چیست، سعی می‌کند هویتش مخفی بماند و به موضوع نقاشی نیز پی ببرد. این آرتیست های واقعی هستند که باید او را شناسایی کنند و چالش بزرگی در انتظار آن‌هاست. آیا شما می‌توانید آرتیست قلابی را شناسایی کنید و از لو رفتن موضوع نقاشی جلوگیری کنید؟ بازی آرتیست قلابی در سبک نقش مخفی و استنتاجی اما با تم بسیار متفاوت و جذاب است و در عین حال که یادگیری سریع و ساده دارد، لحظات جالب و سرشار از خنده را برای شما فراهم می‌کند. این بازی خانوادگی یکی از بهترین پارتی گیم هاست. این بازی برای گروه سنی 8 سال به بالا، تعداد 5 تا 10 بازیکن و مدت زمان 20 دقیقه مناسب است.

 

14_ دروغ یا حقیقت

هر بازیکن یک دروغ و دو حقیقت را در مورد خودش در نظر می‌گیرد. همه به شکل گرد در کنار هم می‌نشینند. نفر اول دو حقیقت و یک دروغ را در مورد خودش بیان می‌کند و نفر سمت راستی او باید حدس بزند که کدام‌یک از گفته‌هایش دروغ است. اگر درست حدس بزند بازی با خود او ادامه می‌یابد، وگرنه از بازی خارج می‌شود. کسی که تا آخر بازی در دایره بماند، برنده نهایی بازی است.

 

15_ اسمشو بگو

آهنگی را انتخاب کنید و 5 ثانیه از آن را پخش کنید. هر کس که بتواند نام آهنگ یا نامی نزدیک به‌ آن را بگوید، برنده است.

 

16_ بازی فکری مونوپولی

مونوپولی یک بازی گروهی رومیزی است که شامل خرید و فروش املاک، جمع آوری اجاره و جمع آوری ثروت می شود. این یک بازی استراتژی و شانس است که با دو تا هشت بازیکن انجام می شود.

گاهی ممکن است یک بازیکن در زندان گرفتار شود و این گونه موظف است چندین شرط را برآورده کند تا بتواند مجدد به حرکت خود ادامه دهد.

17_بازی فکری لپف (lopof)

ماجرای لپف (لُپُف) این هست که حرف زدن با لپ های پف کرده کار آسونی نیست و همین موضوع کافی هست که شما خنده دار ترین بازی زندگی خود را تجربه کنید.

لپف یه بازیه خانوادگی و دور همیه که برای بازی به دو گروه تقسیم می شویم.

18_ بازی فکری هوپا مدل استوژیت

بازی  استوژیت که توسط مجموعه هوپا ارائه شده یک بازی گروهی می باشد که بین ۲ الی ۸ نفر می توانند با هم بازی کنند. این بازی شمارا به چالش کشانده و ذهن شمارا به بازی می گیرد.

با این بازی فوق العاده علاوه بر  سرگرمی ،  قدرت ذهنی خود را نیز پرور می دهید. و در هر دور بازی حدس های جدید از بازیکنان می شنوید که این موضوع سبب می شود استوژیت برایتان تکراری نشود.

اگر به بازی های معمایی و دورهمی علاقه دارید بدون شک این بازی به شما پیشنهاد می شود.
کارت هایی با طرح های بسیار زیبا این بازی یکی از نقاط قوت آن می باشد . شما کارت هایی با تصاویر بسیار زیبا و جذاب دارید که در هر کار رمز و راز هایی نهفته  است. . از دیگر نقاط قوت این بازی گیم بورد و کیفیت خوب  آن بوده  که طرح بسیار عالی دارد.

 

19 _ لیوان و بادکنک

انداختن لیوان های یک بار مصرف با باد بادکنک به این صورت که به هر گروه به تعداد مساوی لیوان یکبار مصرف می دهیم که روی میز بچینند شرکت کننده ها باید بادکنک را باد کنند و سپس بادکنک را به سمت لیوان گرفته و با رها کردن در بادکنک، باد درون بادکنک لیوان را بییندازد سرعت عمل در این بازی حرف اول را می زند گروه یا فردی که بتواند تمام لیوان ها را زود بیندازد برنده می شود.

 

20 _ پانتومیم

گروه اول یک کلمه یا عبارت چند کلمه ای را انتخاب می کند و یکی از اعضای گروه دوم باید داوطلب اجرا شود و گروه اول به آهستگی کلمه را به نفر اجرا کننده خواهد گفت. نفر اجرا کننده روبروی هم گروها هایش می ایستد و تلاش می کند بدون اینکه لب بزند یا هر نوع کلام، کلمه را برای دوستان خود اجرا کند. هم گروهای او با بین حدس های خود تلاش می کنند سریع تر به کلمه نزدیک گردند. گاهی هم عبارت سوال چند کلمه می باشد. در این حالت اجرا کننده در ابتدای اجرا با نشان دادن شماره کلمات با انگشتان دست، تیم خود را راهنمایی می کند. مثلا با نشان دادن عدد 4، به دوستانش می فهماند که سوال 4 کلمه می باشد.

 

21 _ اسم پیشونی

یک نفر را به نفر را برای بازی اسم روی پیشانی انتخاب کنید. با نظر گروه یک کلمه انتخاب کنید، روی کاغذ بنویسید و بی آن که بازیکن متوجه شود روی پیشانی او بچسبانید. می توانید قدری خلاقیت داشته باشید و به جای نوشتن نام یک شخصیت، اسم شهر یا کشور، فیلم و یا یک کلمه خاطره انگیز یا جالبی که فکر می کنید برای گروه هم جالب باشد را روی کاغذ بنویسید.

بازیکن باید با سوال کردن حداکثر ۲۰ سوال، کلمه را حدس بزند. چنانچه او نتوانست کلمه را حدس بزند باید کلمه عوض شود و یک کلمه دیگر برای او در نظر بگیرید. این روند ادامه پیدا میکند تا او بالاخره کلمه را حدس بزند، آنگاه نوبت بازیکن بعدی است.

بازدیدها: 2582

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *