ایده کادو, دسته‌بندی نشده, سورپرایز, کادو

ایده هدیه برای اتاکو ها یا همان انیمه دوستان

ایده هدیه برای اوتاکو ها یا انیمه دوستان

ایده هدیه برای اتاکو ها یا همان انیمه دوستان

در ابتدا بپردازیم به اینکه اصلا اوتاکو ها چه افرادی هستند؟اصلا اوتاکو بودن چه معنایی دارد؟ کلمه “اوتاکو” از کجا آمده است؟ همه این موارد سوال هایی هستند که خیلی از افرادی که با این قشر از جامعه برخورد میکنند از آنها میپرسند. انیمه، مانگا، ناول و ویژوال ناول ها بشدت جذاب اند و بخش عظیمی از اقتصاد و فرهنگ ژاپن را شکل میدهند. آثار هنری، موسیقی، خوانندگان مصنوعی و هولوگرافیکی، لباس و مد، طراحی های داخلی و دکوراسیون، تابلوهای اعلان عمومی، مراسم سالیانه و…..همه و همه بخش های دیگر جامعه ژاپن هستند که تحت تاثیر انیمه و محصولات مشابهش قرار گرفته اند. جذابیت این عرصه به قدری زیاد است که جمعیت زیادی را از تمام نقاط دنیا شیفته خود کرده است، از هر زبان و فرهنگی. حتی در کشورمان نیز تعداد کسانی که شیفته انیمه و مانگا شده اند کم نیستند.

 اوتاکو به چه معنیست؟

کلمه ای ژاپنیست که مترادف معتاد است. البته نه اعتیاد به مواد مخدر! خیر بلکه بصورت ادبی و غیر ادبی به منطور بیان علاقه بیش از حد یک فرد به چیز خاصی یا رفتار خاصی استفاده میشود. ولی خب می توان گفت که این کلمه ویژگی صفت بودن و عامه بودن خودش را از دست داده و امروزه بصورت خاص تر و بعنوان معرف و وجه اشتراکی بین تمامی عاشقان محصولات فرهنگی ژاپن از آن استفاده میشود.

مانگا:

   مانگا به سادگی نسخه ژاپنی کتاب های مصور است، با تفاوت در سبک طراحی، عدم وجود رنگ ها و حس خواندن. بسیاری از سریال های انیمه بر اساس یک سری مانگا ساخته شده اند. هر طرفدار انیمه دوست دارد مانگای اصلی که انیمه مورد علاقه اش بر اساس آن ساخته شده است را داشته باشد. کسانی که انیمه میبینند و مانگا میخوانند و در دنیای پر احساس و پر مفهوم آن غرق شده اند، به آنها اوتاکو گفته میشود. افرادی که بخش اعظمی از زندگیشان تحت تاثیر چنین آثاریست و همیشه به دنبال تجربه بیشتر و بیشتر داستان های ژاپنی اند. کسانی که عاشق حرکات و سبک گفتار شخصیت های انیمه ای مورد علاقه شان هستند و همیشه سعی در تقلید از رفتار آنها دارند و همچنین افرادی محسوب میشوند که تقریبا افکار باز تر و دید وسیعتری در مقایسه با دیگران نسبت به زندگی دارند.

ایده هدیه برای اوتاکو ها یا انیمه دوستان

جهانی شدن کلمه اوتاکو:

   پس از جهانی شدن کلمه اوتاکو، روز جهانی اوتاکو ها نیز به ثبت جهانی رسید و سالانه در این روز (15 دسامبر هر سال) تمامی اوتاکویان جهان با کشیدن حالت خوشحال روی مچ دستهایشان اوتاکو بودن خودشان را اعلام میکنند. همچنین مراسم و جشن های بزرگی نیز در شهرهایی که قشر اوتاکو بزرگی در خود جای داده اند در ژاپن برگزار میشود. انیمه و مانگا با وجود مهم بودن نقش اقتصادی و تجاری که دارند، در ژاپن آموزش و پرورش را نیز تحت تاثیر خود قرار داده اند بصورتی که در حال حاضر در ژاپن بیش از 1500 مدرسه گویندگی و دوبلوری شخصیت های انیمه ای تاسیس شده است. با وجود همه این موارد، تا 7 یا 8 سال پیش در ژاپن کسی را اوتاکو قلمداد کردن به معنای توهین و ناسزا گفتن به آن فرد بود! خب این جمله تا حدودی درست است ولی حقیقت این نیست.

   در ژاپن پشتیبانی از این صنعت همه گیر نیست، بصورتی که بسیاری از شهر های بندری جنوبی ژاپن علاقه ای به استفاده از این صنعت بعنوان شغل ندارند و میتوان گفت که ساکنان آن شهر ها نیز علاقه زیادی به این محصولات ندارند. هرچند تقریبا از هر 100 نوجوان ژاپنی بیش از 80 نفر انیمه میبینند و مانگا میخوانند ولی کسانی که در این شهر ها قرار گرفته اند معمولا تحت فشارند و بصورت پنهانی و با مخفی کردن اوتاکو بودنشان به دنبال کردن علاقه شان میپردازند. خوشبختانه تعداد شهرهایی که در ژاپن با قشر اوتاکو ها مشکل دارند خیلی کمتر شده است. مراکز بزرگی که جمعیت زیادی از اوتاکو ها را در خود جای داده اند بیشتر در توکیو و شهر های بزرگ دیگر ژاپن هستند. و البته دیگر اوتاکو گفتن به فرد دیگری ناسزا محسوب نمیشود!

ایده هدیه برای اوتاکو ها یا انیمه دوستان

قبل از خرید هدیه برای دوست اوتاکو خود به این نکات دقت کنید:

او چه چیزی دوست دارد؟

به این فکر کنید که دوست تان به چه چیزی علاقه دارد. آیا او به خواننده خاصی علاقه دارد به طوری که پوسترهایش را به اتاق اش زده و هر روز آهنگ هایش را گوش می کند؟ در این صورت شما می توانید برای او آلبوم فیزیکی همان خواننده را بخرید. یا اگر او عاشق غذاهای چینی ست، می توانید شب تولدش از رستوران مورد علاقه او، یک بشقاب سوشی سفارش دهید و برایش بفرستید. در این صورت مطمئن خواهید بود که او از هدیه اش خوشحال و راضی ست.

او چه چیزی احتیاج دارد؟

حتما هنگام خرید هدیه به این فکر کرده اید که دوست تان چه چیزی نیاز دارد اما در نهایت به این نتیجه رسیده اید که او همه چیز دارد. این غیر ممکن است! بهتر است کمی بیشتر فکر کنید. چیزهای زیادی ست که می تواند به بهبود زندگی او کمک کند. شما می توانید حتی از اطرافیان او کمک بگیرید و هدیه ای بخرید که برای او کارایی داشته باشد. به عنوان مثال او یک نقاش است و عادت دارد روی زمین نقاشی بکشد، اما اگر شما یک سه پایه نقاشی برایش بخرید، مطمئنا راحت تر نقاشی خواهد کشید.

خودتان وارد عمل شوید!

اگر هنری دارید که می تواند به شما کمک کند، شما می توانید خودتان برای درست کردن هدیه دست به کار شوید. به عنوان مثال اگر نقاش خوبی هستید، یک تابلوی نقاشی برایش بکشید یا اگر اهل ساختن صنایع دستی هستید برایش از محصولاتتان تهیه کنید. این هدیه، از آنجا که هنر دست شماست، مطمئنا ارزش بیشتری برای دوست تان خواهد داشت.

سلیقه اش چیست؟

هنگام خرید هدیه برای دیگران، شما نباید سلیقه خودتان را دخیل کنید، آنچه اهمیت دارد سلیقه طرف مقابل تان است. به عنوان مثال ممکن است شما عاشق رنگ های پاستلی باشید اما دوست تان رنگ های خنثی را ترجیح دهد، در این صورت شما باید هدیه ای که می خرید را به رنگ های خنثی انتخاب کنید، حتی اگر به دل شما خیلی نمی نشیند.

خلاقیت به خرج دهید.

این که شما هدیه ای که برای دوست تان خریده اید را در یک کاغذ کادوی معمولی بپیچید و آن را به دوست تان هدیه دهید ساده است اما اگر می خواهید او را هیجان زده تر کنید، کمی خلاقیت به خرج دهید. به عنوان مثال شما می توانید از کاغذ کادوهای مخصوص اوتاکو ها کمک بگیرید یا حتی مدل بستن کادویتان را جذاب تر کنید. بعد از پیچیدن کاغذ کادو به دور هدیه تان، می توانید از گل یا روبان نماد اوتاکو ها و انیمه ها برای روی آن استفاده کنید. اگر برای او کتاب خریده اید، پیغامی را روی کاغذ یا کارتی بنویسید و آن را لای کتاب بگذارید تا هنگام باز کردن آن سورپرایز شود. بنابراین جدا از خود هدیه، بسته بندی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که نباید فراموش کنید.

حالا با شناخت اوتاکو های عزیز باید ببینم روز جهانی انیمه چه هدیه هایی میتوانیم به این عزیزان بدهیم. در این مقاله سعی کردیم علاقه مندی های این افراد رو بررسی کنی. تا بهترین هدیه را به آنها بدهیم. بریم سراغ ایده ها برای کادو دادن:

 

1.اشتراک مجله ین پلاس:

این مجله مانگادوبعدی و مانوه دارای مطالب جذاب خواندنی متنوع در هر ماه است، از جمله آخرین نوشته های مورد علاقه طرفداران این مجله  Soul Eater ، Black Butler و Maximum Ride بوده است. به همین علت است که اوتاکو ها را مجبور به گز کردن خیابان ها و پیدا کردن این مجله ها میکند.

2.جعبه دی وی دی هیولا نواکی اوراسوا:

در حال حاضر در کانال SyFy، سری بازی هیجان انگیز Naoki Urasawa هیجان انگیز به عنوان مجموعه لوکس دی وی دی جعبه در دسترس است.

3.مانگا:

مانگا به سادگی نسخه ژاپنی کتاب های مصور است، با تفاوت در سبک طراحی، عدم وجود رنگ ها و حس خواندن. بسیاری از سریال های انیمه بر اساس یک سری مانگا ساخته شده اند. هر طرفدار انیمه دوست دارد مانگای اصلی که انیمه مورد علاقه اش بر اساس آن ساخته شده است را داشته باشد.

4.اشتراک خدمات پخش سریالی مانند Crunchyroll یا Amazon Prime:

یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های هر اوتاکو، توانایی این است که بتواند انیمه ها را در زمان انتشار سریعا دنبال کند، چیزی که از طریق سرویس شبکه های پخش امکان پذیر است. اگر یک رابطه یا دوستی طولانی مدت با اوتاکو مورد نظر دارید، اینمورد می تواند گزینه معتبری باشد، زیرا یک سرمایه گذاری ماهانه است برای او. برای عقب نماندن از انیمه جدید، هیچ سرویسی وجود ندارد که بتواند کرانچی رول را شکست دهد، حالا اگر اوتاکو مورد نظر ترجیح می دهد ببیند کارهای قدیمی تر و کامل تر Amazon Prime به حرفش گوش دهید و برایش تهیه کنید این ممکن است گزینه بهتری مناسبی باشد. به هر حال، این یک هدیه عالی است که آن شخص را  فوق العاده خوشحال می کند.

5.اسباب بازی ها:

   برخی از سری های انیمه مانند Gundam، Neon Genesis Evangelion و سایرین دارای اسباب بازی های زیادی هستند. اگر واقعاً می خواهید یک هدیه خاص بگیرید، سعی کنید تعدادی از اسباب بازی های وارداتی از ژاپن را خریداری کنید. اسباب بازی های موجود عبارتند از اکشن فیگورها، وسایل نقلیه، اسباب بازی های مخمل دار، مدل ها و عروسک ها. می توانید اسباب بازی های محبوب ترین سریال های انیمه را در فروشگاه های بزرگ اسباب بازی پیدا کنید، اما برای سریال های نه چندان محبوب، eBay و YesAsia و سایر سایت های وارداتی را امتحان کنید.

6.بازی برای کامپیوتر یا اندروید:

بسیاری از محبوب ترین سری های انیمه مانند ناروتو، اینویاشا و بلیچ نیز بازی هایی بر اساس آنها دارند. این یک ایده عالی برای هدیه است زیرا کدام طرفدار انیمه دوست ندارد یک بازی را به عنوان شخصیت مورد علاقه خود بازی کند؟ مطمئن شوید که متوجه شده اید روی کدام پلتفرم بازی می کنند، مثلا اگر روی کامپیوتر بازی میکند، می توانید یک بازی برای کنسول خاص او تهیه کنید.

7.موسیقی:

بسیاری از طرفداران انیمه از طریق انیمه به فرهنگ ژاپنی علاقه مند هستند، به خصوص که از هنرمندان و گروه های محبوب ژاپنی در موسیقی متن اکثر انیمه ها استفاده می شود. می توانید موسیقی متن سریال یا حتی برخی از سی دی های JPOP یا JROCK را دریافت کنید. JPOP و JROCK مخفف پاپ ژاپنی و راک ژاپنی است. هنرمندان زیادی را در YesAsia و eBay پیدا میتوانید کنید. هنرمندان موسیقی محبوب ژاپنی عبارتند از آیومی هاماساکی (پاپ)، اوتادا هیکارو (پاپ/آر اند بی)، آراشی (گروه پسر پاپ)، L’Arc-en-Ciel (گروه راک)، Morning Musume (گروه دخترانه پاپ) و بسیاری دیگر.

8.اقلام کلکسیونی و تزئینی:

همچنین وسایل تزئینی زیادی برای برخی از سریال ها موجود است. فانکوها، اسباب‌بازی‌های با نسخه محدود، آلبوم‌های عکس، تقویم، پوستر و موارد دیگر را در نظر بگیرید. آنها را در چندین فروشگاه آنلاین از جمله آمازون و مرکادو لیور پیدا کنید.

9.لباس و لوازم جانبی Cosplay:

برخی از طرفداران انیمه دوست دارند به عنوان شخصیت مورد علاقه خود لباس بپوشند که به آن “cosplay” می گویند. سعی کنید دریابید که شخصیت مورد علاقه شما کیست و یک لباس یا لوازم جانبی بخرید. به عنوان مثال، یک طرفدار اینویاشا دوست دارد گردن بند مانند آنچه اینویاشا می‌بندد یا شمشیر بازی مانند او. یا تمام تلاش خود را بکنید و یک لباس کامل مانند شخصیت مورد علاقه خود بخرید. یک مکان برای بررسی این است CosplayMagic.com.

10.کتاب های زبان یا دوره های ژاپنی:

اگر طرفدار انیمیشن شما علاقه جدی به فرهنگ ژاپنی دارد، خرید یک کتاب یا مجموعه آموزشی صوتی را در نظر بگیرید تا به شما در یادگیری، خواندن و نوشتن ژاپنی کمک کند. اگر در یافتن هدایایی از سری انیمیشن های مورد علاقه خود مشکل دارید، این یک گزینه هدیه عالی است. این نیز هدیه ای است که می توانید نسبت به آن احساس خوبی داشته باشید، زیرا یادگیری یک زبان جدید یک مهارت بسیار ارزشمند برای آینده آنهاست.

11.غذای ژاپنی:

از سوشی گرفته تا پوکی، اگر طرفداران انیمه شما به فرهنگ ژاپنی علاقه دارند، ممکن است دوست داشته باشند برخی از غذاهایی را که در انیمیشن ها و درام ها مصرف کرده اند، امتحان کنند. برخی از پیشنهادات عبارتند از کیت تهیه سوشی، آب نبات و آدامس ژاپنی، پوکی (یک چوب شور با روکش شکلات)، نسخه های ژاپنی با طعم عجیب و غریب از تخته های شکلات مانند کیت کت و موارد دیگر. در سایت AsianFoodGrocer و دیگر سایت های واردات غذای ژاپنی می توانید انواع بسیاری از شیرینی های ژاپنی را پیدا کنید.

یادم می‌آید در سال 2018 با یک دختر فوق‌العاده خوب بیرون رفتم که در روز تولدم مرا برای خوردن غذا در یک رستوران ژاپنی برد. از آنجایی که غذاهای ژاپنی قیمت بالایی دارند، بسیاری از مردم کنجکاو هستند که برخی از رستوران‌ها یا شیرینی‌ها را بشناسند. به من اعتماد کنید، این یک هدیه عالی است.

بازدیدها: 8584

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *